Μάρτιος 2018
« Φεβ   Απρ »

Monthly Archives: Μάρτιος 2018

Μαθητική Εβδομάδα Δράσης Πλανήτης 2030

Φέτος το 1ο Δημοτικό Σχολείο με την Ε΄ Δημοτικού και το Τμήμα Ένταξης συμμετέχει  στη Μαθητική Εβδομάδα Δράσης Πλανήτης 2030 που διοργανώνει η Action Aid.

Άραγε πώς θα είναι ο πλανήτης μας το 2030 όταν σχεδόν όλοι οι σημερινοί μαθητές θα είναι ενήλικες; Πόσο βιώσιμος θα είναι ο κόσμος μας; Υπάρχει κάποιο σχέδιο για να τον κάνουμε όμορφο και ειρηνικό πάλι; Και ποιος είναι ο δικός σας ρόλος ως εκπαιδευτικοί αλλά και των μαθητών σας ως μελλοντικοί πολίτες σε αυτό το σχέδιο;

Οι ερωτήσεις είναι πολλές και δύσκολες αλλά τα καλά νέα είναι ότι υπάρχει ένα πολύ συγκεκριμένο σχέδιο που δεσμεύει τα κράτη μέλη των Ηνωμένων Εθνών να προσπαθήσουν να εξαλείψουν την ακραία φτώχεια, να μειώσουν τις ανισότητες και να καταπολεμήσουν την απειλή της κλιματικής αλλαγής έως το 2030.

Μέσα από τη Μαθητική Εβδομάδας Δράσης, μαθητές από όλη την Ελλάδα παίρνουν θέση για τη δικαιοσύνη και την ισότητα στον κόσμο. Όλο τον Μάρτιο μετατρέπουμε τα σχολεία  σε χώρους υπεράσπισης του πλανήτη με δράσεις και εκδηλώσεις που ενώνουν τους πολίτες για να αναλάβουν δράση ώστε να χτίσουμε έναν κόσμο χωρίς ακραία φτώχεια μέχρι το 2030.

Ο καρπός της φετινής μας συμμετοχής στην Εβδομάδα Δράσης 2018 θα είναι μια δράση, μια ιδέα, μια έμπνευση που αποτυπώνεται σε ένα αυτοσχέδιο περιοδικό ή αλλιώς σε ένα fanzine. Τα fanzine από όλα τα σχολεία θα συγκεντρωθούν από την ActionAid  και έτσι θα δημιουργηθεί μια μοναδική μαθητική συλλογή Φανζίν με τίτλο ΠΛΑΝΗΤΗΣ 2030.

Η συλλογή μαθητικών φανζίν «Πλανήτης 2030» θα εκτεθεί στο Victoria Square Project στις 22 Απριλίου 2018, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Αθήνας, Παγκόσμιας Πρωτεύουσα Βιβλίου.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Βέλλιος Λάμπρος

Γίδα Αναστασία

Τιρέκογλου Κωνσταντίνος

Για να δείτε την δημιουργία των μαθητών μας, πατήστε  εδώ fanzine

Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821

Οι μαθητές της  ΣΤ τάξης, παρουσίασαν το θεατρικό για την εθνική μας εορτή. Υλοποιήθηκε από τους δασκάλους της Στ Μαλλιαρού Βάγια και Φίλου Δημήτρη και την δασκάλα μουσικής Μυζίκου Ελένη

8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Θέμα: «Πρόσκληση για εκδήλωση ενδιαφέροντος στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας»

Αγαπητοί συνάδελφοι

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής του 8ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας σας καλούμε να συμμετέχετε και  σας ανακοινώνουμε ότι έχει ανοίξει το site  https://digifest-ioa.blogspot.gr/  για να υποβάλετε την συμμετοχή του σχολείου σας.

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Το Φεστιβάλ είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία. Πραγματοποιείται σε 19 πόλεις σε όλη την Ελλάδα.

Για την Περιφέρεια Ηπείρου το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 19 & Παρασκευή 20 Απριλίου 2018 στο 2ο Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο & 2ο Γενικό Λύκειο Ιωαννίνων. Περιμένουμε τις συμμετοχές σας.

Ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ19-20

Αθανάσιος Μπασούνας