Μάιος 2021

Monthly Archives: Μάιος 2021

Έναρξη 10 Μαϊου 2021

Χριστός Ανέστη-Χρόνια πολλά με Υγεία και Ευτυχία

Το σχολείο μας, όπως και όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης επαναλειτουργεί από τη Δευτέρα 10 Μαίου 2021.

Όλα τα μέτρα που είχαν ληφθεί πριν την αναστολή λειτουργίας για την πρόληψη της διασποράς του κορωνοϊού  παραμένουν σε ισχύ.

Επιπρόσθετα σύμφωνα με την  ΚΥΑ  Δ1α/ΓΠ.οικ. 27707 (ΦΕΚ: 1825Β/5-5-2021) προβλέπεται self test σε όλα τα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης. Ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες τους/τις εκπαιδευτικούς και όλους τους εργαζόμενους στη σχολική μονάδα.

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται τουλάχιστον μία φορά την  εβδομάδα, πριν από κάθε Δευτέρα.

Βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε

1. Παραλαμβάνετε από φαρμακείο, δωρεάν, με τον ΑΜΚΑ μαθητή/τριας το δωρεάν τεστ.

2. Κάνετε το τεστ στο παιδί σας την Κυριακή (Προσοχή πρέπει εντός των 24 ώρων πριν έρθει στο σχολείο να έχει διενεργηθεί).

3. Εισέρχεστε στην πλατφόρμα https://dilosi.services.gov.gr/login?template=COVID19-SCHOOL-CARD&next=/templates/COVID19-SCHOOL-CARD/create/& όπου συνδέεστε με κωδικούς taxinet και δηλώνετε το αποτέλεσμα του τεστ και στη συνέχεια τυπώνετε τη σχολική κάρτα μαθητή/τριας. Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να μεταβείτε σε δημόσια δομή υγείας για επανάληψη. Κάθε μαθητής θα δείχνει στον εκπαιδευτικό της 1ης ώρας το αποτέλεσμα της κάρτας , η οποία θα παραμένει στην τσάντα του για όλη την εβδομάδα.

4. Εναλλακτικά, αν δεν έχετε τη δυνατότητα εκτύπωσης, μπορείτε  να συμπληρώσετε χειρόγραφα σε μια κόλα χαρτί όσα περιλαμβάνονται στη βεβαίωση και να την υπογράψετε.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την διεύθυνση https://self-testing.gov.gr/.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Κάνετε κλικ στην  σχολική κάρτα του μαθητή για την περίπτωση που δε μπορείτε να εκτυπώσετε:  ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ-COVID19