Ιούνιος 2023

Monthly Archives: Ιούνιος 2023

Πολιτιστικό Πρόγραμμα Θεατρικής Αγωγής 2022-23

Πολιτιστικό Πρόγραμμα Θεατρικής Αγωγής

Στο σχολείο μας και φέτος, την σχολική χρονιά 2022-2023, στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγή, πραγματοποιήθηκε στις Δ’ Δημοτικού, πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Stop motion-Κινηματογράφος και Θέατρο, Μία διαλεκτική σχέση»

Τα παιδιά αξιοποίησαν την θεατρική τεχνική του tableau vivant – της παγωμένης εικόνας-και των παραλλαγών της, που μάθαμε την προηγούμενη χρονιά αντιλήφθηκαν πως μέσω της τεχνικής αυτής, του στησίματος του care, οδηγούμαστε στην δημιουργία μιας ταινίας.

Φέτος επιπρόσθετα στην τάξη μέσα κάναμε ασκήσεις και παιχνίδια δημιουργικής παραγωγής δραματικού κειμένου  χρησιμοποιώντας παιδαγωγικές τεχνικές όπως το μαγικό ΑΝ του Τζιάνι Ροντάρι, τις ηχοϊστορίες, το φανταστικό διώνυμο κ.α.
Η παραπάνω ενότητα βοηθά τα παιδιά και στην παραγωγή γραπτού λόγου, στην ανάπτυξη της φαντασίας και επιπλέον σε αυτό που ονομάζουμε δημιουργική γραφή ώστε να ξεφεύγουν από τα τετριμμένα.

Ξεκινήσαμε την δραστηριότητα της παραγωγής δικών μας ταινιών με χωρισμό σε ομάδες. Ακολούθως η κάθε ομάδα επέλεξε ελεύθερα το θέμα της, ζωγράφισε το story board της ιστορίας τους, έφτιαξε με πλαστελίνες τα σκηνικά και τους ήρωές της και προχωρήσαμε στο γύρισμα.

Το story board είναι απαραίτητο ακριβώς για να στηθούν τα care και να μπουν σε σειρά και στο μυαλό των μαθητών να γίνει κατανοητή η αλληλουχία των care. Με το κινητό της εκπαιδευτικού και τις συντονισμένες κινήσεις των μαθητών για κάθε
ταινία ελήφθησαν 130-450 φωτογραφίες.  Το μοντάζ ανέλαβε η εκπαιδευτικός, έγινε και επίδειξη του προγράμματος μονταρίσματος μέσα στην τάξη, συγκεκριμένα χρησιμοποιήθηκε το ελεύθερο λογισμικό των windows, movie maker.

Με δεδομένη την απουσία της Θεατρικής Αγωγής για το υπόλοιπο της σχολικής τους ζωής, ελπίζουμε πως απόλαυσαν την διαδικασία, εκφράστηκαν δημιουργικά, συνεργάστηκαν και δημιούργησαν όμορφες αναμνήσεις!

Τις ταινίες των παιδιών μπορείτε να δείτε εδώ ή στο κανάλι της εκπαιδευτικού στο youtube

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Πολιτιστικού Προγράμματος και διδάσκουσα Θεατρικής Αγωγής:

Ηλέκτρα Μήτσουρα-Θεατρολόγος/Εκπαιδευτικός

Εργασίες μαθητών 2022-23

Σχολικό έτος 2022-2023

Ανοίγοντας τον σύνδεσμο (link) με τις εργασίες, θα δείτε ότι υπάρχουν αρχεία με διαφορετική κατάληξη (ή επέκταση όπως λέγεται κανονικά).

Για να σας θυμίσω, ό,τι αποθηκεύουμε στον υπολογιστή, ονομάζεται αρχείο και το όνομά του αποτελείται από 2 μέρη: ΟΝΟΜΑ.ΕΠΕΚΤΑΣΗ Το όνομα το δίνουμε εμείς όταν κάνουμε Αποθήκευση. Την επέκταση την βάζει αυτόματα το πρόγραμμα που δημιουργούμε το αρχείο.  Σας θυμίζω ότι ο υπολογιστής με το νο 1 είναι μπροστά στην πόρτα του εργαστηρίου, δίπλα είναι το 2 και συνεχίζουμε μέχρι να φτάσουμε στον τελευταίο με το Νο 9).  Για να δείτε και να επεξεργαστείτε τις εργασίες, κοιτάξτε τι επέκταση έχει.

επέκταση doc, ανοίγει με  Microsoft Word κ LibreOffice Writer

επέκταση odt,  ανοίγει με LibreOffice Writer.

επέκταση ppt, ανοίγει με Microsoft Power Point  κ LibreOffice Impress.

επέκταση odp, ανοίγει με  LibreOffice Impress.

Τα προγράμματα LibreOffice είναι δωρεάν. Μπορούμε να τα κατεβάσουμε ελεύθερα από το διαδίκτυο.  Σας δίνω οδηγίες στην επιλογή Χρήσιμες ιστοσελίδες. Σε αυτό το άρθρο θα βρείτε οδηγίες για την εγκατάσταση tuxpaint και scratch

1) Ανοίγοντας μία παρουσίαση, για να μπορέσετε να την επεξεργαστείτε, πρέπει να βρείτε επιλογή DOWNLOAD. Στα δεξιά της οθόνης υπάρχουν 3 τελίτσες … Κάνοντας κλικ σε αυτή την επιλογή (εμφανίζεται η ένδειξη more), επιλέξτε Download. Η εργασία σας, αποθηκεύτηκε στον αντίστοιχο φάκελο που κατεβαίνουν και τα άλλα αρχεία (αν κατεβάζετε). Συνήθως είναι τα Στοιχεία Λήψης. Κοιτάξτε στο κάτω μέρος της οθόνης, ίσως βλέπετε το όνομα του αρχείου που κατεβάσατε, αν ναι κάνετε κλικ επάνω του. Αν δεν έχετε το Word, κατεβάστε το LIbre Office και δοκιμάστε να ανοίξετε τις εργασίες με αυτό.

2) Σας υπενθυμίζω ότι α) η χρήση των εικόνων πρέπει να είναι για ιδιωτική χρήση και β) πρέπει να ευχαριστούμε τον δημιουργό στην εργασία μας, όταν χρησιμοποιούμε τις ιδέες και τα έργα του ή να αναφέρουμε την διεύθυνση της ιστοσελίδας που βρήκαμε τα στοιχεία

Τάξη Α1

Καλοκαιρινές εργασίες