Μάιος 2024
« Απρ   Ιούν »

Monthly Archives: Μάιος 2024

Έναρξη αιτήσεων για παράλληλη στήριξη

Έναρξη αιτήσεων για Παράλληλη Στήριξη – Στήριξη από ΕΒΠ και Σχολικό Νοσηλευτή για το σχολικό έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία υποβολής αίτησης για Παράλληλη Στήριξη μαθητή/τριας ή για υποστήριξη από Σχολικό Νοσηλευτή ή για ΕΒΠ (προφανώς μόνο για τους γονείς/κηδεμόνες που ενδιαφέρονται για κάθε περίπτωση) για το σχολικό έτος 2024 – 2025 ξεκινά από την Τετάρτη 14 Μαΐου 2024 και θα πρέπει να ολοκληρωθεί το αργότερο έως και την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024. Κατά τις ημερομηνίες αυτές οι γονείς οφείλουν να έχουν καταθέσει το σύνολο των απαραίτητων δικαιολογητικών. Μετά το πέρας των ημερομηνιών αυτών δεν κατατίθεται κανένα δικαιολογητικό ακόμα και αν αυτό έχει εκδοθεί εμπρόθεσμα.

Στη συνέχεια οι αιτήσεις με τα απαραίτητα κατά περίπτωση δικαιολογητικά υποβάλλονται από τη διευθύντρια του σχολείου στο αρμόδιο τμήμα της Διεύθυνσης Π.Ε. Πρέβεζας.

Όσοι λοιπόν γονείς μαθητών/τριών μας ενδιαφέρονται για υποβολή αίτησης και πληρούν τις αναγκαίες προϋποθέσεις (ύπαρξη γνωμάτευσης από το ΚΕΔΑΣΥ σε ισχύ στην οποία να αναφέρεται σαφώς η ανάγκη πλαισίωσης του μαθητή με τον θεσμό της Παράλληλης Στήριξης ή ΕΒΠ ή  γνωμάτευση δημόσιου νοσοκομείου για σχολικό νοσηλευτή) σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας παρακαλώ να επικοινωνούν με το σχολείο τηλεφωνικά στο 2682022705  για να καθοριστεί ραντεβού  εντός της προαναφερόμενης προθεσμίας. Μπορείτε να παραλάβετε από το σχολείο το έγγραφο της Αίτησης του Γονέα για Παράλληλη Στήριξη,   Αίτηση Γονέα για ΕΒΠ, καθώς και το αντίστοιχο έντυπο Αίτησης για Σχολικό Νοσηλευτή.

Σε περίπτωση Σχολικού Νοσηλευτή θα πρέπει να υπάρχει πρόσφατη (τελευταίου εξαμήνου) ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ γνωμάτευση Δημόσιου Νοσοκομείου στην οποία να αναφέρεται ρητά και με σαφήνεια η ανάγκη στήριξης του/της μαθητή/τριας από Σχολικό Νοσηλευτή. Η γνωμάτευση θα πρέπει επίσης να έχει εκδοθεί μέσω του Συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της ΗΔΙΚΑ Α.Ε.

ΠΡΟΣΟΧΗ!Στη Γνωμάτευση/Βεβαίωση Δημόσιου Νοσοκομείου, που έχει εκδοθεί μέσω του Συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της ΗΔΙΚΑ Α.Ε., ο αριθμός πρωτοκόλλου θα πρέπει να ταυτίζεται με τον αριθμό του «ραβδωτού κώδικα» (Barcode) της εκδοθείσας βεβαίωσης.

Η βεβαίωση θα πρέπει απαραίτητα :

Να έχει πρωτότυπη υπογραφή (όχι σφραγιδο – υπογραφή) με βεβαίωση του γνήσιου της υπογραφής από τη Γραμματεία του Νοσοκομείου

Να φέρει σφραγίδα από Διευθυντή/ντρια Κλινικής του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή Πανεπιστημιακής Κλινικής όπως και

Ευδιάκριτη τη σφραγίδα της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (στρογγυλή) και προσκομίζεται απαραιτήτως μαζί με την αίτηση.

Οπωσδήποτε επίσης, περιγράφεται ο σκοπός για τον οποίο εκδόθηκε η εν λόγω Γνωμάτευση («για σχολ. νοσηλευτή» άρθ. 1 παρ. 3 σημ. «δ». και αρθ.4 παρ.1 σημείο «v» της με αρ.4062/Β΄/2021 ΚΥΑ. (Β΄3549).

Προσοχή ! Οι ημερομηνίες είναι απόλυτα δεσμευτικές. Δε δίνεται παράταση.

Εισαγωγή μαθητών στα μουσικά σχολεία 2024-2025

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εισαγωγή των μαθητών στα Μουσικά Σχολεία, για το σχολικό έτος 2024-25:

ΕΞΕ-44215-2024-Διαδικασία-εισαγωγής-μαθητών-στην-Α-τάξη-Γυμνασίου-των-Μουσικών-Σχολείων-για-το-σχολικό-έτος-2024_2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας,

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 27 Μαΐου 2024 το Σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό τη συγκεκριμένη ημερομηνία και το ολοήμερο πρόγραμμα δε θα λειτουργήσει καθώς όλοι οι εκπαιδευτικοί του θα συμμετάσχουν στην  επιμορφωτική ημερίδα  με θέμα: «Ημερίδα παρουσίασης καλών πρακτικών-δράσεων» που οργανώνεται από τη Σύμβουλο  Εκπαίδευσης Πρέβεζας, κ. Σοφία Πασσά.

Αναστασία Γίδα