Ιανουάριος 2023

Monthly Archives: Ιανουάριος 2023

Παράσταση Καραγκιόζη

Αγαπητοί γονείς,

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καραγκιόζη ο <<Ηπειρώτης>> αποτελεί ένα Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο  με έδρα τη Φιλιππιάδα Πρέβεζας.   Σκοπό του έχει την προαγωγή, διάδοση και διάσωση του Ελληνικού Θεάτρου Σκιών, όπου μέσα από αυτό επιδιώκει  πέρα της Πολιτιστικής Προσφοράς  του και την Ενίσχυση της Κοινωνικής Αλληλεγγύης, συμμετέχοντας σε σχετικά καλέσματα, αλλά και διοργανώνοντας σχετικές εκδηλώσεις και δράσεις  τόσο σε τοπικό όσο και σε περιφερειακό αλλά και εθνικό επίπεδο.

Ο προαναφερόμενος Σύλλογος  διοργανώνει  μια σειρά παραστάσεων Καραγκιόζη,  όπου μέσα από αυτές  θα διασκεδάσει και θα μεταδώσει Πολιτιστικά και  Κοινωνικά Μηνύματα στους μαθητές  έναντι συμβολικής  οικονομικής ενίσχυσης  3 ευρώ για κάθε μαθητή (2,5 ευρώ για τα αδέρφια). Στόχος της εκδήλωσης του Συλλόγου είναι να βοηθήσει μερικές οικογένειες της έδρας του που αντιμετωπίζουν βιοτικά προβλήματα και να συνδράμει το Σπουδαίο Έργο του Ιδρύματος Ντουραχάνης Ιωαννίνων με την αγορά και διάθεση σε αυτό τροφίμων και λοιπών ειδών.

Το σχολείο μας θα παρακολουθήσει την παράσταση με θέμα <<Ο Καραγκιόζης και τα εργαλεία της εξυπνάδας>>,  την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023 στην Αίθουσα ΟΑΣΗ.  Παρουσιάζει ο Καραγκιοζοπαίκτης Γιώργος Ηπειρώτης, ο οποίος πριν την παράσταση θα αναφερθεί στην ιστορική πορεία του Καραγκιόζη  με την επίδειξη φιγούρων, αλλά και θα αναπτύξει Τεχνικές Παιξίματος με τα Μυστικά της Λαϊκής Τέχνης του Θεάτρου Σκιών.

Αν επιθυμείτε το παιδί σας να παρακολουθήσει τη σχετική παράσταση, να συμπληρώσετε την αντίστοιχη Υπεύθυνη Δήλωση που έχει δοθεί στα παιδιά.