Μάρτιος 2023

Monthly Archives: Μάρτιος 2023

Ημέρα Θεάτρου

Ημέρα Θεάτρου – 27/03/2023

Στο σχολείο μας για την Παγκόσμια ημέρα θεάτρου, στις 27 Μαρτίου, αφιερώσαμε τα μαθήματα Θεατρικής Αγωγής στην ημέρα αυτή!

Εδώ μπορείτε να δείτε  τις δράσεις των τμημάτων

Παγκόσμια ημέρα του θεάτρου στην εκπαίδευση  27/11/2022

«Δεν κάνουμε θέατρο για το θέατρο. Δεν κάνουμε θέατρο για να ζήσουμε. Κάνουμε θέατρο για να πλουτίσουμε τους εαυτούς μας, το κοινό που μας παρακολουθεί κι όλοι μαζί να βοηθήσουμε να δημιουργηθεί ένας πλατύς, ψυχικά πλούσιος και ακέραιος πολιτισμός στον τόπο μας.»

Κάρολος Κουν

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α ΤΑΞΗ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Μετά την παράταση που έλαβε η διαδικασία εγγραφών στα Δημοτικά (Α τάξη) και Νηπιαγωγεία της χώρας, η καταληκτική ημερομηνία ορίζεται πλέον η Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023 (Φ.6/31859/Δ1).

Η Διευθύντρια

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Τη Δευτέρα 27 Μαρτίου, λήγει η προθεσμία υποβολής αίτησης για συμμετοχή στις εξετάσεις.

Για να υποβάλλετε αίτηση εισέρχεστε https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/ps-peis-es

Με απόφαση της Δ.Ε.Π.Π.Σ. ο αριθμός των εισακτέων μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου Πρέβεζας ορίστηκε σε πενήντα πέντε (55).

Η εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη των Προτύπων Γυμνασίων για το σχολικό έτος 2023-2024 πραγματοποιείται με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων με ερωτήσεις κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής, σχετικών με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και Μαθηματικών εννοιών, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 29 Απριλίου 2023.

Με την ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και τα Μαθηματικά. Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι δεν ορίζεται εξεταστέα ύλη και δεν ελέγχονται γνώσεις οι οποίες προϋποθέτουν απομνημόνευση. Επίσης οι μαθητές/-τρες δεν απαιτείται να μελετήσουν πρόσθετη ύλη για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στην εν λόγω δοκιμασία. Όσα ήδη γνωρίζουν και έχουν αφομοιώσει από την φοίτησή τους στο Δημοτικό Σχολείο αρκούν για την επιτυχή συμμετοχή τους.

Η πραγματοποίηση της εξέτασης θα γίνει με ευθύνη της Δ.Ε.Π.Π.Σ.. Τα θέματα και των δύο γνωστικών πεδίων (Κατανόηση Κειμένων Ελληνικής Γλώσσας και Μαθηματικά) θα είναι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και οι απαντήσεις θα σημειώνονται σε ειδικό απαντητικό φύλλο, το οποίο θα αποσταλεί στα σχολεία από την Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Οι μαθητές/τριες θα εξεταστούν στα παραπάνω πεδία, στο πλαίσιο μιας ενιαίας δοκιμασίας διάρκειας εκατόν πενήντα λεπτών (150 min).
Η διεξαγωγή της δοκιμασίας (τεστ δεξιοτήτων) θα λάβει  χώρα στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου, το οποίο ορίζεται ως εξεταστικό κέντρο.
Η συμμετοχή στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων σε ένα Πρότυπο Σχολείο επιτρέπεται ανεξάρτητα από τον τόπο διαμονής του/της μαθητή/τριας.
Η εξέταση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες όπως αυτές αναφέρονται στο άρθρο 3 του ν. 3699/2008 (Α΄ 199) θα γίνει σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Υ.Α. με  αριθμ. 22010/Δ6/24-02-2023 (ΦΕΚ 1062/τ.Β΄).

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε: https://depps.minedu.gov.gr/?p=11639

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Σας ενημερώνουμε ότι ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας σε συνεργασία με τη Διευθύντρια και τον Σύλλογο Διδασκόντων, θα πραγματοποιήσει σεμινάριο που αφορά την παροχή Πρώτων Βοηθειών, αλλά και τρόπους ανάνηψης σε παιδιά και ενήλικες. Η συγκεκριμένη δράση θα υλοποιηθεί από το ΕΚΑΒ. την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023 στον χώρο του σχολείου και θα έχει διάρκεια περίπου μιάμιση ώρα. Σύμφωνα με οδηγίες που έχουν δοθεί από το ΕΚΑΒ, για να είναι «υγιές» ένα σεμινάριο, ο μέγιστος αριθμός των παρευρισκομένων θα πρέπει να μην ξεπερνά τους 25. Σε περίπτωση μεγάλης συμμετοχής θα πραγματοποιηθεί το σεμινάριο και δεύτερη φορά. Για να δηλώσετε συμμετοχή μπορείτε να επικοινωνήσετε με την πρόεδρο του Συλλόγου κ. Χρύσα Παπαδοπούλου στο τηλ.  6943498669 ή με τη γραμματέα του συλλόγου κ. Κωνσταντίνα Ζώη στο τηλ 694 656 0037.

Ώρα προσέλευσης: 16:30
Ώρα έναρξης σεμιναρίου: 17:00

Στην παρούσα φάση το σεμινάριο αφορά τους ενήλικες. Θα ακολουθήσει αργότερα παρόμοια δράση που θα μπορούν να παρακολουθήσουν και τα παιδιά. Ας συμμετέχουμε όλοι ενεργά και ας εκπαιδευτούμε… με μοναδικό στόχο να μάθουμε πώς  μπορούμε να σώσουμε μια ζωή.

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων                                     Η διευθύντρια