Ιανουάριος 2021

Monthly Archives: Ιανουάριος 2021

Επανέναρξη μαθημάτων 11-1-2021

Αγαπητοί γονείς,

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά, με υγεία πάνω απ’ όλα

Η επαναλειτουργία των δημοτικών σχολείων,  θα ξεκινήσει σύμφωνα με την απόφαση του ΥΠΕΠΘ, τη Δευτέρα 11η Ιανουαριου 2021. Καθώς βρισκόμαστε υπό τις συνθήκες της επιδημίας του Κορωνοϊού (COVID-19), η επαναφορά πρέπει να γίνει σε κατάλληλες  συνθήκες ασφάλειας και υγείας, έτσι ώστε να μειωθεί, στον μέγιστο δυνατό βαθμό, ο κίνδυνος εξάπλωσης του ιού.

Είσοδος στο σχολικό χώρο:

Η προσέλευση των παιδιών στο σχολείο  θα γίνεται κανονικά από 8.00 έως  8.15. Θα περιμένετε με τα παιδιά σας έξω από το σχολείο κρατώντας τις αποστάσεις ασφαλείας ανάμεσά σας. Τα παιδιά θα μπαίνουν μέσα στο σχολείο ένα –ένα.

Η είσοδος γονέων/κηδεμόνων ή/και άλλων προσώπων εντός του σχολείου απαγορεύεται αυστηρά. Σε πολύ εξαιρετικές και απολύτως αναγκαίες περιπτώσεις και πάντοτε μετά από την έγκριση της Διεύθυνσης του σχολείου, μπορεί κάποιος να εισέλθει, τηρώντας πάντα τα μέτρα ασφάλειας και υγείας που ισχύουν.

Οι μαθητές μεταβαίνουν κατ’ ευθείαν στην αίθουσα διδασκαλίας τους, όπου θα τους υποδέχεται ο εκπαιδευτικός. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο σχολείο, τηρούν τις οδηγίες που τους δίνονται από τους εκπαιδευτικούς τους. Η χρήση της μάσκας στο σχολείο είναι υποχρεωτική.

Αποχώρηση:

Κατά την αποχώρηση των μαθητών από το σχολείο, θα ισχύουν τα εξής:

Οι μαθητές θα κατεβαίνουν τμηματικά με τον εκπαιδευτικό που θα τα συνοδεύει και θα παρατάσσονται σε γραμμές. Οι γονείς θα περιμένουν έξω από το σχολείο, τηρώντας τις αποστάσεις ασφαλείας. Ένας – ένας θα παραλαμβάνει το παιδί του και θα αποχωρεί. Συγκεκριμένα, οι ώρες αποχώρησης ανά τμήμα είναι οι εξής:

Α΄ τάξη:    13.05

Β΄ τάξη:   13.10

Γ΄, Δ΄ τάξη:   13.15

Ε΄, ΣΤ΄ τάξη:   13.20

Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά

Σε περίπτωση που κάποιος γονέας / κηδεμόνας παιδιού δεν θα είναι στην ώρα του για να το παραλάβει, το παιδί θα μεταφέρεται σε άλλο χώρο και η παραλαβή θα γίνεται όταν έχουν αποχωρήσει όλοι οι μαθητές του σχολείου.

Παρακαλείσθε θερμά: να προσέρχεσθε στην ώρα σας τηρώντας τις απαραίτητες αποστάσεις.