Μάιος 2024
« Απρ

Διδακτική επίσκεψη στην Προωθημένη Αεροπορική Βάση Ακτίου (FOB AKTION)

Την Τετάρτη 8/11/2023, στα πλαίσια του εορτασμού του Προστάτη της Πολεμικής μας Αεροπορίας, Αρχάγγελου Μιχαήλ, πραγματοποιήθηκε η διδακτική επίσκεψη των τάξεων Β’ και ΣΤ’ του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας στην Προωθημένη Βάση Επιχειρήσεων Ακτίου.

Η παρουσίαση αεροπορικών εκθεμάτων και εξομοιωτή πτήσης μαχητικού αεροσκάφους, καθώς και η προσομοίωση πτήσης μαχητικού αεροσκάφους μέσω εικονικής πραγματικότητας (virtual reality) ήταν κάτι που συνεπήρε τους μαθητές μας.

Η επίσκεψη σε διάφορες επιστασίες της Αεροπορικής Βάσης, (Πύργος Ελέγχου Εναέριας Κυκλοφορίας, Μετεωρολογικός Σταθμός, Πυροσβεστική), η επαφή των μαθητών και μαθητριών μας με τους εργαζόμενους στη Βάση και η επίλυση αποριών σχετικά με τη λειτουργία ενός Στρατιωτικού Αεροδρομίου, έδωσε στους μαθητές την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά πώς λειτουργεί μία Στρατιωτική Αεροπορική Βάση.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες, τόσο προς το προσωπικό όλων των επιστασιών για τη θερμή υποδοχή και ξενάγηση στους χώρους της Μονάδας, όσο και προς τον Διοικητή αυτής, Σμήναρχο (Ι) Βασίλη Ασημακόπουλο, για την τιμή που μας έκανε να συνομιλήσει με τους μικρούς μαθητές μας και να απαντήσει στον καταιγισμό ερωτήσεων που δέχθηκε.

Το σχολείο μας εύχεται ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλο το προσωπικό της Πολεμικής Αεροπορίας!!!

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Κάποιες από τις στιγμές μας στην Αεροπορική Βάση Ακτίου

Phantom RF-4

Οι μικροί πιλότοι μας στο Flight simulator (εξομοιωτής πτήσης)